Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

"Jeśli nikt od Was nie wymaga, to Wy sami wymagajcie od siebie.."

Jan Paweł II

11_11W dniu 11 listopada 2009 roku w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Walentego w Konopiskach odbyła się uroczysta Msza święta za Ojczyznę. Nietypowe kazanie w czasie tej mszy wygłosiła młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach. Uczniowie pod kierownictwem pań: mgr Anny Trzepizur, mgr Agnieszki Jakubowskiej i pana mgr Piotra Synkiewicza przedstawili montaż słowno- muzyczny, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Młodzież mottem swojego występu uczyniła słowa Jana Pawła II. Starannie dobranym wierszom, na które złożyły się między innymi fragmenty ,,Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza, ”Hymn Święta miłości kochanej ojczyzny” Ignacego Krasickiego, ”Do mego syna” Edwarda Słońskiego , ”Ojczyzna” Marii Konopnickiej, ”Zmartwychwstanie” Józefa Mączki, towarzyszyły słowa polskich pieśni patriotycznych tj. ”Gaude Mater Polonia” , ”Rota” , ”Marsz pierwszej brygady”, które zaśpiewał chór uczniowski. Na szczególną uwagę zasługuje solowe wykonanie pieśni ”Wojenko, wojenko” przez Agnieszkę Badorę i ”Rozkwitały pąki białych róż” , którą w sposób niezwykle przejmujący zaśpiewała Marta Kamińska. Wszystko to w połączeniu z wykorzystanymi obrazami o tematyce patriotycznej i fragmentami filmu pt. ”Józef Piłsudski” oraz dobrze dobranymi strojami występujących, stworzyło nastrój niebywały. Wszyscy zebrani w tym dniu w kościele z pewnością poczuli ”ducha narodu”. Młodzież, słowami polskich poetów, z wielką godnością i dostojeństwem przemawiała do publiczności, wielkie słowa brzmiące w wielkiej ciszy, zmuszały wszystkich do refleksji i zadumy.

Niewątpliwym atutem przedstawionego programu było dążenie do połączenia tradycji i współczesności, elementów poezji, religii i historii, które miało służyć ukazaniu piękna Ojczyzny i przypomnieniu jej trudnej drogi do odzyskania upragnionej niepodległości. Jednakże podniosły, a jednocześnie czuły nastrój udało się zbudować dzięki ukazaniu losów jednostek, nie tylko tych wybitnych jak Piłsudski, ale także prostych, bezimiennych na tle dziejowej zawieruchy:

"Starych ojców naszych szlakiem
przez krew idziem ku wolności!...
Z dawną pieśnią, dawnym znakiem,
my żołnierze sercem prości”

("Starym szlakiem"-Józef Mączka)

Oklaski na stojąco, jakie otrzymała młodzież od zebranych oraz ciepłe słowa aprobaty po uroczystości, potwierdzają fakt, iż ogrom pracy dzieci i przygotowujących nie poszedł na marne i udało się uzyskać wymarzony cel.

Szczęść Boże
mgr Anna Trzepizur