Pierwsza Niedziela AdwentuPierwsza Niedziela Adwentu

Ogłoszenia parafii w Konopiskach

Ogłoszenia duszpasterskie I Niedziela Adwentu 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

I Niedziela Adwentu

29listopada 2020

 

1. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest oczekiwaniem na przyjście Pana. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi.

2. W dni powszednie Adwentu o godz. 17:00 „roraty”, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w „roratach”. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i kandydaci do bierzmowania przychodzą na roraty w ramach przygotowania do tych Sakramentów. Zachęcam wszystkich do zabrania światła na liturgię. Każdej soboty po Mszy św. o godzinie 7.00 w Adwencie będziemy śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Zapraszamy do udziału.

3. Zostały poświęcone opłatki. Nie będą one tradycyjnie roznoszone do domów ale można nabywać je w kościele i kancelarii. O dziś można zakupić świece „Caritas” na stół wigilijny, kalendarz parafialny, kalendarz rolnika oraz lampiony dla dzieci na roraty.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca.

W czwartek na Mszy Świętej o godz. 700 modlimy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Wieczorem o godz. 20.00 Wieczór Uwielbienia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy uwielbienia. Prosimy wszystkich chętnych, którzy poprzez swój śpiew lub grę na instrumentach chcieliby włączyć się w przygotowanie tych modlitewnych spotkań.

W piątek o godz. 700 Msza Święta wynagradzająca.

Spowiedź i Komunia Święta dla chorych w piątek od godz. 9.30. Potrzebny jest jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny i zgoda na odwiedziny; od godz. 16.30 spowiedź.

W sobotę po Mszy Świętej o godz. 700 nabożeństwo pierwszo sobotnie.

W niedzielę o godz. 15.15 adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych.

 

5. W piątek o godz. 10.00 zapraszamy górników i ich rodziny na Mszę św. w ich intencji. Zapraszamy również wdowy po zmarłych górnikach do modlitwy.

 

6. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 16.00 odbędzie się pierwsze spotkanie do bierzmowania dla tych, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania z różnych powodów a chcieliby teraz uczynić. Spotkanie organizowane jest na prośbę samych zainteresowanych.

 

7. W przyszłą niedzielę czcimy św. Mikołaj, patrona wszystkich dzieci. Rodziców, którzy chcieliby przekazać paczki swoim dzieciom zapraszamy do zakrystii lub kancelarii.

 

8. We wtorek 8 grudnia na Mszy Świętej o godz. 17.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają medaliki.

 

9. Jak już wcześniej ogłaszaliśmy chcielibyśmy, aby w naszej parafii na nowo powstała wspólnota Domowego Kościoła. Wspólnota ta jest przeznaczona dla małżeństw sakramentalnych. Dla wielu par Domowy Kościół stał się – dosłownie – miejscem nowego życia, nierzadko wsparcia w życiowych kryzysach, a niekiedy po prostu miejscem odnalezienia swojej drogi do Boga i zawarcia nowych przyjaźni. Wielu pomógł we właściwy sposób łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym i religijnym. Dla dzieci stał się miejscem alternatywnego dobrego środowiska rówieśniczego. Zainteresowanych prosimy o kontakt z duszpasterzami. Spotkanie tych rodziny odbywa się tylko raz w miesiącu.

 

10. Przypominamy o możliwości włączenia się w akcję Caritas dla bezdomnych i akcję Fundacji Małych Stópek - „Paczuszka dla Maluszka”.

 

11. Informacja dotycząca remontu plebanii i termomodernizacji Kościoła:

16 listopada uzyskaliśmy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalającą na prowadzenie prac zarówno na plebanii, jak i w Kościele. Obecnie w warsztacie stolarskim w Blachowni wykonywane są okna, prowadzone są prace tynkarskie na plebanii i ocieplana jest górna kondygnacja. W tym tygodniu spotkałem się z generalnym wykonawcą, prezesem firmy „Vatra” z Zabierzowa. Ponieważ firmy zajmujące się termomodernizacją i ogrzewaniem domów mają przed świętami i nowym rokiem najgorętszy okres i nie mogą odstąpić od już rozpoczętych zadań, dlatego w naszym kościele prace rozpoczną się dopiero po 15 stycznia. Mam zapewnienie, że od 15 stycznia remont będzie prowadzony bardzo intensywnie. Termin zakończenia projektu termomodernizacyjnego tak plebanii, jak i kościoła upływa z końcem maja. Z naszej strony musimy przygotować się na pewne niedogodności związane z remontem. Po nowym roku musimy usunąć ławki z jednej strony świątyni. Musimy się także przygotować na kurz i to wszystko, co zwykle kojarzy się z remontami wnętrz. Trzeba nam się także modlić, żeby zima tego roku nie była bardzo mroźna. 

 

12. Na cmentarzu od 1,5 roku robiona jest elektroniczna inwentaryzacja cmentarza stąd na pomnikach pojawiły się oznaczenia sektorów i numery kwater a także tabliczki z informacją o wolnym lub zajętym miejscu czy też z prośbą o kontakt w celu ustalenia dysponenta grobu. Prosimy wszystkich, którzy jeszcze się nie zgłosili w celu ustalenia dysponent grobu, aby uczynili to do końca roku. Groby, które nie będą miały oznaczeń i ustalonego dysponenta będą traktowane jako groby przeznaczone do likwidacji i będą sukcesywnie usuwane zgodnie z prawem państwowym i regulaminem cmentarnym. Jeśli, ktoś likwiduję grób i rezygnuje z miejsca na cmentarzu prosimy o zgłoszenie do kancelarii. Jeśli numeracja na grobie jest zniszczona lub jej nie ma prosimy, aby zgłosić się po duplikat.

 

13. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela” i nowej parafialnej gazetki „Święty Walenty”.

 

14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Danuta Gajczyk, śp. Tadeusz Kołodziejczyk, śp. Teresa Cierpiał, śp. Tadeusz Kołodziejczyk Wieczny odpoczynek…

Ogłoszenia duszpasterskie Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

22 listopada 2020 

 

1. Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem. Po Mszy Św. o godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi Królowi.

 

2. Dziś również po Mszy Świętej o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. 

 

3. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent. Od poniedziałku do soboty roraty o godz. 17:00. W zakrystii można zamówić lampiony dla dzieci, by nimi rozświetlać drogę na Roraty. 

 

4. Dziś zostały poświęcone opłatki. Nie będą one tradycyjnie roznoszone do domów ale można nabywać je w kościele i kancelarii. Dostępny jest również kalendarz parafialny 2021 w cenie 10zł, kalendarz rolniczy 2021 w cenie 25zł.

 

5. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby parafialne: 2 x 100zł z Walaszczyk, 420zł z Korzonka-Leśniaki, 100zł z ul. Opolskiej

 

6. W niedzielę 6 grudnia po Mszy Świętej o godz. 16.00 odbędzie się pierwsze spotkanie do bierzmowania dla tych, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania z różnych powodów a chcieliby teraz uczynić. Spotkanie organizowane jest na prośbę samych zainteresowanych.

7. Przypominamy o możliwości włączenia się w akcję Caritas dla bezdomnych i akcję Fundacji Małych Stópek - „Paczuszka dla Maluszka”.

Kto chce wspomóc osoby ubogie i bezdomne może to uczynić poprzez składanie do kartonu w kruchcie takich rzeczy jak: nowa odzież (czapki, rękawiczki, szaliki, spodnie, swetry), używane kurtki, środki czystości, które zostaną przekazane do Caritasu w Częstochowie.

Jest również, drugi kosz do którego można składać przede wszystkim artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt oraz również artykuły dla mam i w ten sposób włączyć się w akcję „Paczuszka dla Maluszka”, do której zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej maluszki oraz mamy, oczekujące narodzin swojego nienarodzonego dzieciątka. 

 

8. Przypominamy o zaproszeniu wspólnoty Rodzin Emaus na rekolekcje dla małżeństw pod hasłem Remont Małżeński. W tym roku można w tych rekolekcjach uczestniczyć również online w dniach 27 - 29. 11. 2020.

 

9. Na cmentarzu od 1,5 roku robiona jest elektroniczna inwentaryzacja cmentarza stąd na pomnikach pojawiły się oznaczenia sektorów i numery kwater a także tabliczki z informacją o wolnym lub zajętym miejscu czy też z prośbą o kontakt w celu ustalenia dysponenta grobu. Prosimy wszystkich, którzy jeszcze się nie zgłosili w celu ustalenia dysponent grobu, aby uczynili to do końca roku. Groby, które nie będą miały oznaczeń i ustalonego dysponenta będą traktowane jako groby przeznaczone do likwidacji i będą sukcesywnie usuwane zgodnie z prawem państwowym i regulaminem cmentarnym. Jeśli, ktoś likwiduję grób i rezygnuje z miejsca na cmentarzu prosimy o zgłoszenie do kancelarii. Jeśli numeracja na grobie jest zniszczona lub jej nie ma prosimy, aby zgłosić się po duplikat.

 

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Krzysztof Dyl, śp. Jadwiga Turek Wieczny odpoczynek…

Ogłoszenia duszpasterskie 33 Niedziela Zwykła 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

33 Niedziela zwykła

15 listopada 2020

 

                      1. Dziś w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.

 

     Od przyszłej niedzieli aż do 20 grudnia, każdy kto chce wspomóc osoby ubogie
i bezdomne będzie mógł to uczynić poprzez składanie do kartonu w kruchcie takich rzeczy jak: nowa odzież (czapki, rękawiczki, szaliki, spodnie, swetry), używane kurtki, środki czystości, które zostaną przekazane do Caritasu w Częstochowie.

Będzie również, drugi kosz do którego można składać przede wszystkim artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt oraz również artykuły dla mam i w ten sposób włączyć się w akcję „Paczuszka dla Maluszka”, do której zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej maluszki oraz mamy, oczekujące narodzin swojego nienarodzonego dzieciątka.

2. Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla małżeństw pod hasłem Remont Małżeński. W tym roku można w tych rekolekcjach uczestniczyć również online w dniach 27 - 29. 11. 2020. Szczegóły i odnośnik do transmisji na stronie internetowej i plakacie.

3. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

4. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem. Po Mszy Św. o godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi Królowi.

5. Sakrament Bierzmowania ze względu na obecną sytuację nie odbędzie się jak zwykle w listopadzie. Nie ustalamy nowego terminu, gdyż sytuacja w której się znajdujemy jest ciągle dynamiczna i zmienna (Mamy nadzieję, że odbędzie się w tym roku szkolnym). Zawieszone są również spotkania formacyjne do bierzmowania.

6. Na cmentarzu od 1,5 roku robiona jest elektroniczna inwentaryzacja cmentarza stąd na pomnikach pojawiły się oznaczenia sektorów i numery kwater a także tabliczki z informacją o wolnym lub zajętym miejscu czy też z prośbą o kontakt w celu ustalenia dysponenta grobu. Prosimy wszystkich, którzy jeszcze się nie zgłosili w celu ustalenia dysponent grobu, aby uczynili to do końca roku. Groby, które nie będą miały oznaczeń i ustalonego dysponenta będą traktowane jako groby przeznaczone do likwidacji i będą sukcesywnie usuwane zgodnie z prawem państwowym i regulaminem cmentarnym. Jeśli, ktoś likwiduję grób i rezygnuje z miejsca na cmentarzu prosimy o zgłoszenie do kancelarii. Jeśli numeracja na grobie jest zniszczona lub jej nie ma prosimy, aby zgłosić się po duplikat.

7. Od przyszłej niedzieli będzie można nabyć w kościele i kancelarii opłatek wigilijny oraz kalendarza parafialny na 2021. Uwzględniliśmy wasze zeszłoroczne podpowiedzi i w kalendarzu zamieściliśmy informacje o imieninach, będzie w nim również miejsce na robienie różnego rodzaju zapisków a także w kalendarzu zostały umieszczone jak zawsze zdjęcia z różnych wydarzeń parafialnych.

8. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby parafialne: 200zł z ul. Częstochowskiej, 200zł z Łaźca, 150zł z Wąsosza za rzeką, 100zł z Kijasa

Ogłoszenia duszpasterskie 32 Niedziela Zwykła 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

32 Niedziela zwykła

08 listopada 2020

 

1. Dzisiejsza niedziela jest dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Okoliczności związane z pandemią, ani nawet akty agresji wobec Kościoła w naszej ojczyźnie, nie mogą przysłonić sytuacji Kościoła w krajach, w których codziennie prześladowani są wierzący w Chrystusa. Organizacja Open Doors podaje, że dziś około 260 milionów chrześcijan jest prześladowanych z powodu wiary.

 

2. Dziś modlitwa wypominek oktawalnych o godz. 15.30. Jutro ostatni dzień różańca i oktawy Wszystkich Świętych.

 

3. W środę przypada rocznica odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Święto odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. Msza św. o godz. 10.00 w intencji Ojczyzny. W tym roku ze względu na obecną sytuację nie będzie spektaklu przygotowanego przez dzieci i młodzież naszych szkół, nie będzie również przemarszu na Golgotę.

 

4. Dzieci, które uczestniczyły w różańcu zapraszamy po odbiór upominków.

 

5. W sobotę bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Walentego naszego patrona. Msza Świętą o świętym Walentym a po Mszy Świętej litania do naszego patrona.

 

6. Przez ostatni tydzień próbuję rozeznać wyzwania, które stoją przed parafią i proboszczem. Wiem, że musimy w stosunkowo krótkim czasie dokończyć termomodernizację kościoła i kompleksowy remont plebanii. Zarówno jedno, jak i drugie zadanie nie jest łatwe, gdyż należy z jednej strony sprostać oczekiwaniom i wymaganiom Funduszu Ochrony Środowiska, a z drugiej wymogom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i te przeciwstawne wymagania jakoś pogodzić. Ponadto na obecnym etapie niewiele można zmienić w całym zatwierdzonym i przyjętym już projekcie, ani też z niego zrezygnować – trzeba by wówczas zwracać całą dotację wraz z odsetkami. Nie pozostaje nic innego, jak kontynuować rozpoczęte przez ks. Sławka dzieło. W tym tygodniu udało się wreszcie uzyskać pozwolenie konserwatora na wykonanie okien do plebanii. Będzie można także robić tynki wewnątrz budynku. Cieszę się, że wysiłkom proboszcza towarzyszy życzliwe zainteresowanie i pomoc wielu parafian. Dziękuję panom i paniom, którzy w tym tygodniu sprzątali otoczenie plebanii. Dziękuję za wszelką dobrą radę i pomoc. Jak już w ubiegłą niedzielę mówiłem, ufam, że nie zostanę sam z tym całym ogromnym przedsięwzięciem. Informuję, że wszystkie dotychczas wykonane prace są zapłacone, parafia nie ma długów. Jednocześnie odwołuję się do wyobraźni i wielkoduszności was, którzy w większości macie własne domy i wiecie co ile kosztuje. Cały projekt jest realizowany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, przy czym dotacja pokrywa mniej więcej 70% wydatków związanych tylko z termomodernizacją. Parafia musi oprócz tego zapłacić za dach na plebanii, za wymianę posadzki w kościele i wszystkie prace wykończeniowe. Mówią, że przy budowie surowy stan budynku to dopiero jedna trzecia kosztów. Prawdziwe wydatki rozpoczynają się wtedy, kiedy chce się wykończyć wnętrza. My jesteśmy w takim właśnie momencie remontu. Ponadto okoliczności obecnego czasu są bardzo niesprzyjające. Pandemia sprawiła, że wielu ludzi w niedzielę i święta pozostaje w domach. Tym samym ofiary zbierane na tacę są niewielkie. Mam jednak nadzieję, że pomimo wszystkiego wypełnimy niejako testament ks. Sławka. Jest to wyzwanie i zobowiązanie nas wszystkich - proboszcza i całej parafii.

 

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Jadwiga Paczkowska, śp. Daniela Michalik, śp. Marian Kromołowski Wieczny odpoczynek... 

Ogłoszenia duszpasterskie 23 Niedziela Zwykła 2020

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła

06 września 2020

 

       1. Dziś na Mszy Świętej o godz. 11.30 odbędzie się poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych dla uczniów klas pierwszej. Po Mszy Świętej spotkanie dla uczniów  i rodziców klasy IV SP a po Mszy Świętej o godz. 16.00 spotkanie do bierzmowania dla I i II klasy szkoły średniej. 

 

          2. Dziś również w naszej świątyni Adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych o godz. 15.15.

           

             3.Wracamy do regularnych spotkań przygotowawczych do bierzmowania.

 

Odbędą się one następującym porządku:

 

Klasa 6 – w poniedziałek 7 września o godz. 19.00

Klasa 7 i 8 – we wtorek 8 września o godz. 19.00 

Przypominamy wszystkim przygotowującym się do bierzmowania i I Komunii Świętej, że Msza Święta niedzielna i spotkania formacyjne są główną formą przygotowania. Jeśli ktoś nie będzie uczestniczył w spotkaniach i niedzielnej Mszy Świętej nie ma możliwości aby przystąpił do tych sakramentów. Rodzicom i przygotowującym się do bierzmowania przypomnianym, że jeśli ktoś nie uczestniczy w lekcjach religii nie może być bierzmowany ani nie może dostąpić godności rodzica chrzestnego. Jeśli, ktoś nie będzie uczestniczył w przygotowaniu z obawy przed pandemią prosimy o informację, abyśmy przygotowanie i Sakrament tej osoby odroczyć w czasie.

4. Wszystkich parafian, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania z różnych powodów a chcieliby to teraz uczynić bardzo serdecznie zapraszamy, aby skontaktowali się z duszpasterzami parafii.

5. Spotkania dla dzieci mających przystąpić do I Komunii Świętej odbywać się będą w następującym porządku:

08. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Łaźcu, Korzonku i Kopalni

09. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Konopiskach

10. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Łaźcu, Korzonku i Kopalni

15. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Łaźcu, Korzonku i Kopalni

16. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Konopiskach

17. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Łaźcu, Korzonku i Kopalni

23. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Konopiskach

24. 09. 2020r. godz. 16.30 – SP w Konopiskach

           6. Zapraszamy na spotkanie Oazy w piątek o godz. 18.00. Spotkania odbywają się w dawnym budynku agronomówki.

                   7. W sobotę o godzinie 11.00 zbiórka dla kandydatów, ministrantów i lektorów.

                   8. W przyszłą niedzielę suma odpustowa na Kopalni o godz. 12.30.

             9. W przyszłą niedzielę przypada 13 września. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na Mszę Świętą i nabożeństwo fatimskie o godz. 16.00.

                10. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na Mszę Świętą 18 września o godz. 18.00. do naszego parafialnego Kościoła. W tym dniu przeżywać będziemy wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Będziemy modlić się szczególnie w intencji dzieci i młodzieży z naszej parafii. 

            11. W tym dniu dzieci z III klasy SP rozpoczną swoje przygotowanie bliższe do Komunii Świętej. Otrzymają wówczas książeczki do nabożeństwa.

          12. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

                   13. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek podczas wszelkich sprawowanych obrzędów w Kościele.

              14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: śp. Kazimierz Minkina, śp. Wiesław Fraszczyk Wieczny odpoczynek…