"Nasza ojczyzna jest w niebie, stamtąd wyczekujemy jako Zbawcy naszego Pana, Jezusa Chrystusa"

(Flp 3,20)

Ogłoszenia parafii w Konopiskach

Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Palmowa

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

05 kwietnia 2020

1. Dziś Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, która rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Dziś Koronka do Bożego Miłosierdzia i Nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 15:00.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcamy do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach. Na stronie parafialnej i Facebook udostępniliśmy przewodnik po świętowaniu w czasie epidemii. Zachęcamy do korzystania.

Wystarczy kliknąć w link podany w ogłoszeniach:
https://www.przewodnik-katolicki.pl/getmedia/1f0c60b3-e945-486c-8ee5-5db439c542e2/Wielkanoc-w-domu-DO-WYDRUKU.aspx

3. Spowiedź Święta w Wielkim Tygodniu wg następującego porządku:

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 17.00 do 18.00.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 08.00 do 9.00.

4. Liturgia Triduum Sacrum będzie transmitowana z naszej świątyni.

Wystarczy kliknąć w link podany w ogłoszeniach: https://www.youtube.com/channel/UCZMsh1sVLhyJsppYL6bQaHA?fbclid=IwAR0bYtpKBV8UcnffYi1t0CBp-QanZkcFkZ1DnVm2NTcI-VRkZ-XdsrHKM10

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Adoracja do godz. 21.00

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Droga Krzyżowa o godz. 9.00 o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Gorzkie Żale a początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00. Adoracja od godz. 8.00 do 18.00 i po liturgii do godz. 21.00.

7. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Adoracja od godz. 8.00 do 18.00 i po liturgii do godz. 21.00. Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

Ze względu stan epidemii nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. To błogosławieństwo należy odmówić we wspólnocie rodzinnej przed posiłkiem. Tekst błogosławieństwa dostępny na stronie internetowej parafii i na stolikach pod chórem.

8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Rezurekcja o godz.: 6:00 bez procesji. Na zakończenie kapłan wychodząc przed kościół pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem. Pozostałe Msze Święte o godz. 8.00, 10.00, 11.30 i 16.00. (W związku z zaistniałą sytuacją na Kopalni dodatkowa Msza Święta o godz. 9.00). Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego.

9. Przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia we Mszy Św. może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

10. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. KŻR MB Fatimskiej z Wygody 200zł, KŻR św. Kazimierza 200zł, KŻR św. Franciszka z Asyżu 150zł, KGW Korzonek 100zł Dziękujemy również indywidualnym ofiarodawcom: 1 x 100zł 3 x 50zł, 2 x 20zł. Dziękujemy również za indywidualne ofiary na potrzeby kościoła: 3 x 100, 3 x 50, 1 x 20

11. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”. Jest on również dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.e.niedziela.pl. U lektorów i ministrantów można również nabyć paschaliki wielkanocne w cenie 10zł. Zachęcamy do nabycia paschalików, by one towarzyszył nam na naszych wielkanocnych stołach a w końcu by w geście jedności z naszymi zmarłymi postawić je na grobach naszych bliskich. Jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa i wyraz naszej wiary w niebo. Paschaliki dostępne również w marketach: „Delikatesy u Niny” i „Lewiatan”.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli: śp. Wanda Pijet, śp. Krystyna Frąszczak, śp. Edward Badora, śp. Marianna Kołodziejczyk, śp. Maria Kędzia, śp. Marianna Błaszak Wieczny odpoczynek…

Ogłoszenia duszpasterskie V Niedziela Wielkiego Postu

29 marca 2020

V Niedziela Wielkiego Postu

 

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej.

 

2. Przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia we Mszy Św. może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

 

3. Od poniedziałku Msze Święte wieczorne o godz: 18:00.

 

4. W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą koronawirusa, zgodnie z zaleceniami władzy diecezjalnej rekolekcje parafialne zostają odwołane. Dlatego od poniedziałku jest zaplanowany czas na skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Każdego dnia od poniedziałku do soboty od 17.00 do 18.00., kapłan będzie dyżurował w konfesjonale. Po spowiedzi będzie można przystąpić do Komunii Świętej. W tym czasie będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Wszystkich Parafian zapraszamy do skorzystania ze spowiedzi i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem by zaprosić Jezusa do łodzi swojego życia i prosić Jezusa o uciszenie burzy epidemii, która rozpętała się nad naszą Ojczyzną i światem. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.

 

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

 

6. W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 18.30 do 19.30 i również możliwość spowiedzi.

 

 

7. Naszych chorych z racji I piątku w tym miesiącu nie odwiedzimy. Istnieje możliwość przyjęcia Komunii św. bądź spowiedzi w domu, jednakże każdorazowo potrzebny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

 

8. Uroczystości Pierwszych Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu Bierzmowania młodzieży będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Z racji na zawieszenie katechezy parafialnej przygotowującej do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania, rodzice przejmują obowiązek kontynuacji przygotowania swoich dzieci poprzez wspólną modlitwę w rodzinie, wyjaśnianie prawd wiary i katechezę domową, uzupełniającą katechizację szkolną realizowaną w sposób zdalny.

 

9. Msze Święte w niedzielę z naszego kościoła będą transmitowane o godz. 10.00 i 16.00 oraz nabożeństwa: w piątek Droga Krzyżowa o godz. 19.00; w niedzielę Koronka do Bożego Miłosierdzia i Gorzkie Żale o godz. 15.00 oraz Różaniec każdego dnia o godz. 20.30 będą transmitowane na stronie:

https://www.youtube.com/channel/UCZMsh1sVLhyJsppYL6bQaHA?fbclid=IwAR16uSnPJDYA9pLSgE5pgNXsZnTzW3sXu_ZN_XZYvu-UjDsYted5LUuSH4s

10. Nasza świątynia jest otwarta od godz. 7.00 do 20.00. Bardzo serdecznie zapraszamy do indywidualnej modlitwy.

 

11. W razie konieczności kancelaria czynna po telefonicznym uzgodnieniu.

 

12. Wszystkie zamówione intencje zostaną odprawione zgodnie z harmonogramem podanym na stronie parafialnej (http://www.parafia-konopiska.pl/).

 

13. Jeśli ktoś chciałby oddać stary ale sprawny automat do prania to bardzo prosimy o kontakt.

 

14. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”. Jest on również dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.e.niedziela.pl. U lektorów i ministrantów można również nabyć paschaliki wielkanocne w cenie 10zł. Zachęcamy do nabycia paschalików, by one towarzyszył nam na naszych wielkanocnych stołach a w końcu by w geście jedności z naszymi zmarłymi postawić je na grobach naszych bliskich. Jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa i wyraz naszej wiary w niebo.

15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli: śp. Elżbieta Kamińska. Wieczny odpoczynek…

Ogłoszenia duszpasterskie IV Niedziela Wielkiego Postu

22 marca 2020

IV Niedziela Wielkiego Postu

 

1. W naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 19:00 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 15:00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Zapraszamy również do wspólnej modlitwy różańcowej każdego dnia o godz. 20.30 w intencji Ojczyzn, personelu medycznego, wszystkich służb które dbają o nasze bezpieczeństwo i całego świata. Nabożeństwa te z naszej świątyni będą transmitowane na stronie:

 

https://www.youtube.com/channel/UCZMsh1sVLhyJsppYL6bQaHA?fbclid=IwAR16uSnPJDYA9pLSgE5pgNXsZnTzW3sXu_ZN_XZYvu-UjDsYted5LUuSH4s

 

2. Nasza świątynia jest otwarta od godz. 7.00 do 20.00. Bardzo serdecznie zapraszamy do indywidualnej modlitwy. Każdego dnia będzie możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi od godz. 16.30.

 

3. W środę przeżywać będziemy uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.

 

4. W razie konieczności kancelaria czynna po telefonicznym uzgodnieniu.

 

5. Wszystkie zamówione intencje zostaną odprawione zgodnie z harmonogramem podanym na stronie parafialnej (http://www.parafia-konopiska.pl/).

 

6. Droga krzyżowa ulicami naszej miejscowość oraz Ekstremalna Droga Krzyżowa zostają odwołane. Ks. Stryczek w przesłaniu skierowanym do liderów i uczestników EDK pisze: „Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie, EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Zachęcamy do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii”.

 

7. Odpowiadając na zalecenia służb sanitarnych oraz na podstawie Dekretu Księdza Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, od dnia dzisiejszego aż do odwołania lub zmiany, pogrzeb odprawia się korzystając wyłącznie z trzeciej formy pogrzebu, czyli stacji tylko na cmentarzu, bez korzystania z kościoła ale bezpośrednio przy grobie z zachowaniem liczebności zgromadzenia nieprzekraczającej 50 osób łącznie z obsługą. Msza św. pogrzebowa może być celebrowana w dniu pogrzebu - przed lub po pochówku - w kościele parafialnym , jedynie w obecności najbliższej rodziny, bez ciała zmarłego, bez urny z prochami, lub też w innym terminie uzgodnionym z rodziną zmarłego.

8. Jeśli ktoś chciałby oddać stary ale sprawny automat do prania to bardzo prosimy o kontakt.

 

9. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”. Jest on również dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.e.niedziela.pl. U lektorów i ministrantów można również nabyć paschaliki wielkanocne w cenie 10zł. Zachęcamy do nabycia paschalików, by one towarzyszył nam na naszych wielkanocnych stołach a w końcu by w geście jedności z naszymi zmarłymi postawić je na grobach naszych bliskich. Jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa i wyraz naszej wiary w niebo.

 

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli: śp. Bożena Sobczyk, śp. Marian Wolniak, śp. Saturnin Kożuch, śp. Martyna Bińkowski z d. Bogatek, śp. Grzegorz Halemski

Ogłoszenia duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu

15 marca 2020

III Niedziela Wielkiego Postu

 

1. W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, jesteśmy zobowiązani do zachowania szczególnych zasad postępowania.

 

2. Wszystkich Parafian szczególnie starszych i w podeszłym wieku, dzieci, młodzież, oraz tych którzy mają obawy przed zarażeniem zachęcamy do pozostania w domu i do uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych transmitowanych przez radio, telewizję i Internet. Przypominamy, że zgodnie z dyspensą od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej, której udzielił ksiądz Arcybiskup Częstochowski, nieobecność na Mszy Świętej w najbliższe niedziele nie jest grzechem. Wchodzą do kościoła nie całujemy krzyża, również po Spowiedzi świętej nie całujemy stuły; w kościele nie siadamy blisko siebie – roztropnie mogą to czynić najbliżsi. W czasie Mszy Świętej przekazujemy sobie znak pokoju poprzez skłon głowy. Przypominamy, że w liturgii może uczestniczyć tylko 50 osób. Prosimy wziąć to pod uwagę.

 

3. Od dziś w naszej parafii zawiesza się wszystkie nabożeństwa celebrowane publicznie (Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, Godzinki, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Różaniec itd.). Zapraszamy jednak do odprawiania tych nabożeństw indywidualnie, w rodzinach lub uczestnictwa w tych nabożeństwach drogą telewizyjną, radiową czy internetową.

 

4. Zachęcam wszystkich wiernych, by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę. Nie ma być on magicznym amuletem, ale świadectwem naszej wiary i modlitwy błagalnej za naszą Ojczyznę i wszystkie kraje objęte pandemią.

 

5. Spotkania grup parafialnych a także spotkania przygotowujące do I Komunii Świętej i Bierzmowania są odwołane.

 

6. W razie konieczności kancelaria czynna po telefonicznym uzgodnieniu .

 

7. Wszystkie zamówione intencje zostaną odprawione zgodnie z harmonogramem podanym na stronie parafialnej (http://www.parafia-konopiska.pl/).

 

8. Nasza świątynia będzie otwarta od godz. 7.00 do 20.00. Bardzo serdecznie zapraszamy do indywidualnej modlitwy. Każdego dnia będzie możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi od godz. 16.30 a o godz. 20.30 kapłani będą się modlić na Różańcu w intencji Ojczyzny, personelu medycznego, wszystkich służb które dbają o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy do modlitwy różańcowej w domach o godz. 20.30.

Ogłoszenia duszpasterskie 2 Niedziela Wielkiego Postu

08 marca 2020

II Niedziela Wielkiego Postu

 

1. Wczoraj odbył się turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w piłce halowej. Nasi lektorzy w składzie: Paweł Woźniak, Piotr Cierpiał, Paweł Cuglewski, Emilian Baor, Jakub Nalewajka, Hubert Zawada i Adam Długosz pokonali wszystkich rywali i w ten sposób stali się Mistrzami Archidiecezji Częstochowskiej w piłce halowej i jednocześnie awansowali na Mistrzostwa Polski, które odbędą się 1/2 maja w Elblągu. Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii Lektor Starszy został: Piotr Cierpiał a najlepszym bramkarzem: Paweł Woźniak. Chłopakom gratulujemy i dziękujemy, że tak pięknie reprezentowali naszą parafię a teraz na Mistrzostwach Polski będą reprezentować Archidiecezję Częstochowską. Uczestnictwo w Mistrzostwach Polski będzie wiązało się z nie małymi kosztami, chcielibyśmy również zakupić nowe stroje dlatego też poszukujemy sponsorów. Prosimy o kontakt tych którzy chcieliby w jakiś sposób wesprzeć finansowo drużynę naszych lektorów i w ten sposób choćby poprzez logo na koszulkach promować swoją firmę na Mistrzostwach Polski.

 

2. Dziś o godzinie 15.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, po Mszy Świętej o godz. 16.00 spotkanie do bierzmowania dla młodzieży ze szkoły średniej a o godz. 18.00 spotkanie organizacyjne odnośnie do Misterium Męki Pańskiej i Drogi Krzyżowej ulicami naszej miejscowości. Wszystkich chętnych chcących zaangażować się w to dzieło zapraszamy.

 

3. Dziś niedziela Ad gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zbiórka ofiar do puszek na potrzeby misji w przyszłą niedzielę.

 

4. Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

 

5. W poniedziałek spotkanie do bierzmowania dla uczniów klasy 6 o godz. 17.30 natomiast we wtorek dla uczniów klasy 7 o godz. 17.30.

 

6. We sobotę bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Walentego naszego patrona. Po Mszy Świętej litania do naszego patrona. Módlmy się dla swoich dzieci i wnuków przez wstawiennictwo świętego Walentego o dobrych małżonków. Święty Walenty jest patronem nie tylko zakochanych ale przede wszystkim na początku czczony był jako patron chorych. Wielu w naszych rodzinach boryka się z różnymi chorobami; chciejmy więc przez wstawiennictwo św. Walentego wypraszać dla nich wszystkich łaskę uzdrowienia.

 

7. W środę 11 marca jak zawsze zapraszamy na nocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Wyjazd autokaru ok. 20.15.

 

8. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16:15 oraz o godz. 19:00 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 17.30. Przygotowującym się do bierzmowania oraz dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej przypominamy, że mamy okres Wielkiego Postu a więc czas nabożeństw wielkopostnych w których są zobowiązani brać udział.

 

9. Zapraszamy do udziału w akcji #AquaPanemChallenge, czyli sztafecie postu o chlebie i wodzie. Przy wyjściu z kościoła stoi puszka do której można wrzucać intencje a w zakrystii jest lista na którą można się zapisywać i wyrażać swoją gotowość do postu o chlebie i wodzie w konkretnym dniu.

 

10. Zachęcamy do udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się 3 kwietnia. W tym roku pójdziemy trasą św. Judy Tadeusza, która liczy 40km. Rozpoczyna się ona w sanktuarium świętej Anny. Zachęcamy do zapisania się na listę osób chętnych i do rejestracji przez internet. Jeśli ktoś nie będzie potrafił dokonać rejestracji, prosimy o kontakt i wówczas nasza młodzież udzieli pomocy.

 

11. Zapraszamy na spotkanie Oazy młodzieżowej w piątek o godz. 17.30 a w sobotę zbiórka ministrantów o godz. 11.00.

 

12.  W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

 

13. Bardzo serdecznie zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz brata ks. Łukasza. Informacje na stolikach i w gablocie.

 

14. Przypominamy że parafia ogłasza konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

 

15. Ks. Damian Leśniczek organizuje pielgrzymkę do Gruzji i Armenii. Termin:12-22.09.2020.

 

Cena 540 Euro i 1990 zł. Szczegóły pielgrzymki i zapisy w zakrystii. 

 

16. Parafia organizuję pielgrzymkę „Objawienia Fatimskie” w terminie od 22 do 29 października 2020 roku. Koszt 3300zł i 120 Euro. Szczegóły pielgrzymki i zapisy w zakrystii.

 

17. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela” w cenie 6zł oraz gazetki parafialnej św. Walenty.

 

18. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odszedł: śp. Marian Wolniak