BÓG nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych wszyscy bowiem dla Niego żyją

(Łk 20,38)

XVII Niedziela Zwykła

26 lipca 2020

1. Dziś po Mszach Świętych błogosławimy kierowców i ich pojazdy. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone zostaną na samochody dla misjonarzy. W darze otrzymamy breloczki.

2. W poniedziałek o godz. 17.30 spotkanie dla młodzieży wyjeżdżającej w Pieniny. Jeśli, ktoś chciałby dołączyć do tego wyjazdu mamy jeszcze kilka wolnych miejsc.

3. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota i niedziela miesiąca. Nabożeństwo pierwszosobotnie o godz. 7.00 podczas, którego Niepokalanemu Sercu Maryi powierzymy naszą codzienność. W sobotę wspominamy również rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Zapraszamy do modlitwy osobistej i na Mszy Świętej w intencji poległych w walce o wolność Ojczyzny. W niedzielę Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 15.15.

4. W sobotę rozpoczyna się miesiąc sierpień – obchodzony w Kościele jako miesiąc abstynencji. Zachęcamy do miesięcznego lub całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany od 1984 roku. Wybrano sierpień ze względu na szczególne czczenie i „nagromadzenie” świąt maryjnych w tym czasie. Również w dniu 26 sierpnia 1956 roku w święto Matki Bożej Częstochowskiej, w dzień odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu jedno z przyrzeczeń brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”. Stąd też nasza zachęta do podjęcia choćby miesięcznej abstynencji.

5. W niedzielę, 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Porcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez św. Franciszka z Asyżu, aby każdy, kto w tym dniu nawiedzi kościół parafialny i spełni zwykłe warunki odpustu, to znaczy: przyjmie Komunie św. oraz wzbudzi pragnienie uwolnienia się od wszystkich grzechów i pomodli się w intencjach Ojca Świętego, otrzyma odpust zupełny. Skorzystajmy z tego daru zwłaszcza, że wielu z nas będzie uczestniczyło tego dnia we Mszy Świętej niedzielnej.

6. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia. Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzymy radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.

7. Przypominamy, że Ks. Arcybiskup Wacław Depo odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek.

8. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła: śp. Zofia Kowalska Wieczny odpoczynek…